Vücuttaki Çatlaklar Nasıl Geçer? Vücuttaki derinin dermis tabakasında oluşan ince yırtık şeklindeki yaralardır. Çatlaklar bir çok kadının sorunu olana deri çatlakları günümüzde erkekleri de rahatsız eden bir olaydır.

Peki derideki çatlaklar nasıl oluşur ve nasıl tedavi edilir birlikte inceleyelim. Derideki çatlaklar bir çok etkene bağlı olarak oluşur en büyük etken her zamanki gibi sağlıksız beslenme hızlı kilo alımı ve ani kilo kayıplarında görülen deri çatlakları hamilelik sonrasında en çok görülür. Çatlaklardan yüzde yüz kurtulma ihtimaliniz imkansız olsa da toparlama imkanınız var. İlk etapta beslenmenize dikkat edin bol su tüketin derinin kurumaması için vücudun neme ihtiyacı var. A vitamini ve E vitamini kullanmanız derinin elastikiyetini arttıracaktır ve toparlanmayı hızlandıracaktır. Omega 3 yağ asitleri hücre zarının onarımı için gereklidir. Çatlakların oluştuğu bölgeye A-E vitamini içeren ve badem yağlı kremler ile cildin nemini koruyun çatlak oluşan bölgeye soğuk pres yapmanızda kan dolaşımını hızlandıracağı için günde iki kez soğuk pres yapabilirsiniz. Bunlar evde yapabileceğiniz basit yöntemler daha iyi sonuç almak isterseniz bir uzmana danışıp size uygun tedavi yöntemlerini bulmanız da mümkün.

Uygulayacağınız bu yöntemlerden mucize etkiler almanız imkansız saymış olduğumuz yöntemler cildin elastikiyetini arttırmak ve iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. Retin-A (retinoik asit) içeren kremler araştırmalara göre çok iyi sonuçlar veriyor ama bu kremleri de reçetesiz satın alamıyorsunuz. Fraksiyonel lazer tedavisi ve plastik cerrahide etkili yöntemler fakat onlarda da ücretler ciddi boyutlarda.