Oriflame Ürünleri Hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, Oriflame kozmetik markası kendi adı altında birçok isveç markası ile beraber çalışmakta olup, bu markaların uygun gördüğü ürünlerini Ülkelerin belirlemiş olduğu kriterler dahilinde katalog üzerinde tanıtarak satışını yapmaktadır. Burada unutulmaması gereken en önemli unsur, oriflame sadece bir marketing sistemiyle çalışan kozmetik firmasıdır. Bir kozmetik markası değildir.

Oriflame ürünlerinin raf ömrü nedir?

Oriflame ürünleri arasında bulunan birçok ürünün raf ömrü ürün içeriğine göre değişiklik göstermekte olup, genel anlamda bakacak olursak 2,5 – 3 yıl arası raf ömrüne sahiptir. Ancak birçok ürün katalog dönemlerinde erken tükendiği için çok çabuk tükenmektedir. Burada bilinmesi gereken husus, Oriflame firmasında ürün stoğu bulunmamaktadır. Raf ömrü almış olduğunuz ürünün kaç yıl kullanacağınız anlamına gelmektedir.

Oriflame tetkik edilmeyen zararlı bir kimyasal madde içerir mi?

Oriflame Kozmetik firması güzellik ülkesi olarak tabir edilen İsveç Kökenli bir firmadır. Bu kapsamda onay görmeyen, insan sağlığı ve çevreye zarar verecek hiçbir ürünü satışa çıkarmaz. Satışa sunduğu hiçbir üründe de Kanserojen olarak tabir edilen maddeler içermemektedir. Tüm ürünler Avrupa Birliği tarafından düzenlenen kozmetik şartlarına uyumlu olarak sunulmaktadır.

Açıldıktan sonraki süre sembolü ne anlama gelmektedir?

Avrupa Birliği Kozmetik Direktifinin 7. Değişikliği ile Açıldıktan sonraki süre  sembolü ürün ambalajları üzerine eklenmiştir. Sembolün içinde yer alan ve açıldıktan sonraki kullanım süresini gösteren içindeki sayısal ifade, Ürün ilk kez açıldıktan sonra güvenli olarak ne kadar süre (ay olarak) kullanılabileceğine kılavuzluk eder. Örneğin sembol içerisinde 12M ifadesi yer alıyorsa, ürün açıldıktan sonra 12 ay içinde tüketilmelidir anlamı taşır. Açıldıktan sonra mikrobiyal kirlenmeye maruz kalmayacak tırnak cilası, ruj, EDT ve aerosol tipindeki kapalı ürünler için bu bilginin verilmesine gerek yoktur.

Farklı cilt tipleri için hangi SPF seviyesi yeterlidir?

Sıkça güneşe maruz kalınıyorsa, gündüz kullanılan temel cilt bakım ürünleri içerisinde SPF (Güneş Koruma Faktörü) koruması olan ürünleri tercih etmek önemlidir. SPF 8 düşük maruz kalma, SPF 15 ise orta maruz kalma seviyeleri için yeterlidir. Yüksek maruz kalma durumları için SPF 30 faktörlü ürünler önerilir. Tüm cilt bakım ürünlerimiz UVA ve UVB koruması içerir. Uzun dönem güneşe maruz kalma durumlarında (Örneğin, tatile gitmek, kumsala çıkmak veya dış mekanlarda gerçekleşen sporlarla uğraşmak), güneş bakım serimizi kullanmanızı öneririz. Geniş bir SPF aralığında ürün sergileyen güneş bakım serimiz, çocuklar için özel olarak geliştirilen ürünleri de içermektedir. Pek çok cilt tipi için SPF 15 ve 30 arası ürünler kullanmak yeterlidir. Sabah saat 11:00 ile öğleden sonra 15:00 arasında, güneşin son derece kuvvetli olduğu saatlerde doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Oriflame Kozmetik ürün formülleri hayvansal bileşenler içerir mi?

Oriflame kozmetik ürünlerinde ölü hayvanlardan ya da hayvanlara zarar ya da acı vererek elde edilen hiçbir içerik maddesi kullanılmamaktadır. Balmumu, bal, lanolin türevleri ve hayvanların ölmesine ya da zarar görmesine neden olmadan elde edilen süt ürünleri gibi içerikler tercih edilmektedir. Oriflame aksesuar ürünleri, hayvanlara zarar vererek elde edilen hayvansal materyalleri ihtiva etmemektedir. İnsan gıda zincirinin yan ürünü olan sığır derisi etik kurallar çerçevesinde elde edilebilmektedir. Ayrıca kullanılan hayvan kılları da, canlı hayvanlardan ve herhangi bir zarar verilmesi söz konusu olmaksızın elde edilmektedir.

Oriflame ürünleri vejeteryan veganlar için uygun mudur?

Oriflame Kozmetik, benimsemiş olduğu politika kapsamında kozmetik formülasyonlarında ölü hayvanlardan elde edilmiş hiçbir içerik maddesi kullanmaz. Tüm Oriflame kozmetik ürünleri vejetaryanler için uygundur. Oriflame Ecobeauty Serisi Vegan Topluluğu ticari markasını taşımaktadır. Nutrishake ürünlerinde ise doğal yumurta, bezelye ve peynir altı suyu proteinleri kullanılmaktadır.

Oriflame Kozmetik hangi yasal düzenlemelere bağlı kalır?

Oriflame Kozmetik, şirket politikası olarak tüm bileşen ve formülleri için, global olarak kabul gören Avrupa Birliği Kozmetik Direktifi 76/768/EEC en son değişikliklerine ve Amerikan FDA güvenlik gerekliliklerine uyumlu hareket eder. Hammaddelere yönelik olarak Uluslarası düzenlemelerle belirlenen düzenlemeler, emniyet değerlendirmeleri, iyi imalat uygulamaları, bileşen listeleri, etiketleme gereksinimleri, ürün talepleri, Ürün Bilgi Dosyalarının kontrolü ve bu bilgilerin arşivlenmesi, Dublin, İrlanda’da bulunan Ar-Ge Merkezimiz tarafından gerçekleştirilir.

Ürün bileşenleri listesini nasıl anlayabilirim?

Avrupa Birliği Kozmetik Direktifi doğrultusunda, tüm kozmetik ürünlerin bileşenler listesi belirtilmek zorundadır. Bileşenler ürün içerisindeki yoğunluklarına bağlı olarak, %1’e kadar azalan bir sırayla listelenir. %1’den daha az yoğunlukta bulunan bileşenler listenin sonunda karışık olarak sıralanabilir. Ürün bileşenlerinin isimleri Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilmiş, Uluslararası Kozmetik Bileşenler İsimlendirmesi (INCI) kurallarına göre verilir. Bazı temel bileşenler Latince isimleri ile kullanılırlarken (Örneğin su için aqua ve cera alba için beeswax gibi) bazıları da yine uluslararası kabul edilmiş kimyasal isimlerinin kısaltması (Örneğin sodium lauryl ether sulphate yerine sodium laureth sulfate) şeklinde kullanılırlar. Nikel alerjim var, Oriflame Kozmetik ürünleri kullanabilir miyim? Tüm Oriflame aksesuarları ve cilt ile temas eden ambalaj bileşenleri (tüm takı bileşenlerini içerir), ürün geliştirme süresince EN1811’e uygun olarak, sürekli şekilde test edilirler. Sonuca bağlı olarak “Nikel içermez” olarak sınıflandırılır.

Oriflame hayvanlar üzerinde yapılan testlerle ilgili nasıl bir politika izlemektedir?

1967’de kurulduğu günden bu yana, Oriflame doğanın bilgeliğinden ve bilimin en iyi örneklerinden ilham alan güzellik ürünleri geliştirme konusunda öncü rol üstlenmiştir. Çevreye olan bağlılığımız ve doğal kaynaklara ve materyallere duyduğumuz saygı, mirasımızın en önemli kısmını ve Oriflame kültürünün temel taşını oluşturmaktadır. Tüm bunların temelinde, Oriflame’in hayvanların refahına duyduğu bağlılık yatar.

Oriflame Kozmetik, kendini en katı uluslararası düzenleme gerekliliklerine uygun şekilde güvenli, etkili ve yenilikçi ürünler tedarik etmeye adamış bir kuruluştur.

Ürünlerin güvenliğinin kanıtlanması ve en üst düzey güvenlik standartlarına uygun olmalarının sağlanması için gereken Oriflame ürün güvenliği testleri, nitelikli tıbbi personel gözetiminde bağımsız uzman laboratuarlar tarafından gönüllü insan denekler üzerinde gerçekleştirilmektedir. Güvenlik testleri, uzman ekibimizin ürün formülasyonunu detaylı bir şekilde incelemesinin ardından, işleme rıza gösteren (en az 18 yaşında) sağlıklı denekler üzerinde yapılmaktadır. Kozmetik ürünler için klinik testlerin yapılması artık standart bir endüstriyel uygulama haline gelmiştir ve hayvanlar üzerinde yapılan testlere güvenli ve etik bir alternatif olduğu kabul edilmektedir.

Oriflame ürünleri, sektörde hayvanlar üzerinde test yapmayı reddeden ilk kuruluşlardan biriydi. Oriflame’in kurulduğu 1967 yılında benimsediğimiz bu ilkeyi bugüne dek kararlılıkla uyguladık.

Oriflame, ürün geliştirme sürecinin hiçbir aşamasında ürünlerinin ya da içeriklerinin güvenliğini veya etkinliğini kanıtlamak için hayvanlar üzerinde test yapmaz veya yapılması yönünde talepte bulunmaz.

Ancak Oriflame, faaliyet gösterdiği ülkelerin kanun ve düzenlemelerine uymakla yükümlüdür ve bazı ülkeler, ürünleri kendi pazarlarında yasal olarak ruhsatlandırmak için hayvanlar üzerinde yapılan testlerle edinilen test verilerinin olmasını mecburi kılmaktadır. Bu gibi durumlarda, Avrupa Kozmetik Yönetmeliği şartlarına uygun olarak yapılmış tam güvenlik değerlendirmesiyle birlikte eksiksiz ürün ruhsatlandırma bilgileri sunmaktayız. Bu uygulamanın hayvanlar üzerinde yapılan testlere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırması öngörülmüş olup, ilgili makamların bu verileri kabul etmesini sağlamak için her türlü çabayı göstermekteyiz. Ancak yetkilileri ikna edemediğimiz durumlarda, hayvanlar üzerinde yapılan testler de dahil olmak üzere ürünlerle ilgili ilave testleri istemeyerek de olsa sunmak durumunda kalmaktayız.

Avrupa Kozmetik Ticaret Birliği konumundaki Cosmetics Europe’a üye olan şirketimiz, yerel kanunların Avrupa yönetmeliklerine uygun hale gelecek şekilde değiştirilmesi için yapılan çalışmaları aktif olarak desteklemektedir. Hayvanlar üzerinde test politikasını değiştirmenin tek yolunun bu ülkelerde aktif olmaktan ve faaliyetlere devam etmekten geçtiğine inanmaktayız.