Amerikalı Maisie Beech adlı kadın yüzünün yarısına makyaj yaptı, yarısını doğal bıraktı. Kozmetiğin gücünü göstermek isteyen kadın fotoğrafını Facebook’ta paylaşınca eleştiri yağmuruna maruz kaldı.

Maisie Beech, fotoğraflarını Facebook hesabında ”makyajın gücü” şeklinde paylaşarak binlerce yorum aldı. Ancak bazı yorumlar oldukça insafsızdı. Yorumlar, yüzünün ne kadar korkutucu ve iğrenç olduğu hatta kanser gibi görünüyorsun iletileriyle doluydu.

Beech şunları söyledi: ”ben insanlar için makyaj yapmıyorum, kendim için yapıyorum. Makyaj benim için bir aşk. Çok az olumlu söz vardı. Ancak kamusal alanda fotoğrafları ben paylaştım. Eleştirileri tahmin edebiliyordum. Ama bu kadarını düşünmemiştim. İnsanlar ekran arkasında nasıl bu kadar zalim olabiliyor? Ben sadece alopesi hastasıyım.

Alopesi Nedir?

Alopesi areata (Latince: Alopecia areata) ya da halk arasındaki adıyla saçkıran ya da kılkıran hastalığı, saçlı deri, sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler ve diğer vücut kıllarının, belli bir belirti olmaksızın, tüm vücuda yayılmış bir biçimde dökülmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır. Hastalığın sık yinelemesi ve nasıl seyredeceğinin bilinmemesi nedeniyle hastaların yaşam kalitelerini etkilemesi olasıdır. Hastalığın nedenleri olarak genetik, psikolojik stresler, hücresel ve humoral bağışıklık, endokrin, bulaşıcı ve sinirsel etkenlerin rolü olduğu öne sürülmekle birlikte, altta yatan neden tam olarak bilinmemektedir. Özellikle Stres altında, otoimmun hastalıklarda veya androjen, testesteron benzeri hormonların baskılaması sonucunda agresifleşen bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak görüp bu hücrelerle savaşmaya başlar. Bu durumda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücreler sitokin diye adlandırılan kimyasallar salgılarlar ve bu da saçlarda dökülmeye neden olur.