Yüzdeki çiller nasıl geçer, Çiller uzun süre güneş ışığına maruz kalındığında genetik olarak meydana çıkan lekelerdir. Ciltte bulunan melatolin maddesinin artmasıyla ve bir bölgede yoğunlaşmasıyla oluşur. Çil lekelerini bir hastalık olarak kabul etmemiz yanlış olur.

Daha çok açık tenli kişilerde görülür. Yüzdeki çiller nasıl geçer sorusuna birden çok çözüm ile cevap bulabiliriz. Öncelik olarak yüzdeki her leke çil olmayabilir. Bunun için bir uzmana danışmanızı öneririz. Alanında uzman bir Dermatolog la görüşüp size en uygun tedavi yöntemini bulabilirsiniz. Uzman dermatologlar tarafından iki yöntem önerilmekte bunlarda birincisi bir çok alanda kullanılan lazer yöntemi ile çillerinizden kurtulabilirsiniz. İkinci bir yöntem ise Mikro dermabrazyon Yaptırın. Mikro dermabrazyon, cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan, basınçlı alüminyum parçacıklarının deriye uygulanıp sonrasında yine basınçla geri çekilmesine dayanan bir yöntemdir. Bu yöntemle cilt yenilenir ve alttaki cilt tabakasının üste çıkması sağlanarak lekeler yok edilir. Mikrodermabrazyon tedavisi, cildi kontrollü bir şekilde soyduğundan dolayı, yaşlanma karşıtı (anti-aging) yöntemlerinin başında gelir. Bir diğer yöntem ise leke açıcı beyazlatıcı kremler kullanın eczanelerde veya bildiğiniz güvenilir bir firmanın leke açıcı kremlerini kullana bilirsiniz. Yüzdeki çiller den tamamen kurtulmanız mümkün olmasa da %80 e kadar lekeler de açılma olacaktır. Son bir yöntem ise doğal ürünlerden maskeler ve kürler ile lekeleri açmanız mümkün. Bunlardan bir kaçını deneyebilirsiniz. Bir çay bardağı çiğ süte bir adet salatalığı doğrayın iki saat beklettikten sonra tülbent yardımı ile iyice süzün salatalıkların suyunun iyice karıştığından emin olun günde 4-5 kez bir pamuk yardımı ile yüzünüze uygulayın 15 gün devam edin sonucu göreceksiniz. İkinci bir yöntem keten tohumunu kaynatın suyunu yüzünüze maske olarak uygulayın.

Kısa sürede sonuç almak için bunları deneyebilirsiniz ama unutmayın ki çiller güneş ışığına maruz kaldığınız sürece tekrar oluşacaktır. Bu nedenle gerekmedikçe direkt güneş ışığında kalmamaya dikkat edin. Muhakkak cildinize uygun koruyucu kremler kullanın.