Güneş Lekeleri Nasıl Geçer, Özellikle yaz aylarında koruyucu krem kullanmadan direk güneşe maruz kalan ciltte güneş ışınlarından kaynaklanan melanin pigmentinin birikmesiyle cilt lekeleri oluşur. Bunlara birde kalıtsal faktörler eklenince cilt lekeleri kaçınılmaz oluyor.

Peki güneş lekelerinin oluşumu engellemek için neler yapabiliriz. Öncelikle cilt tipinize ve mevsime uygun kaliteli spf faktörlü güneş koruyucu krem kullanmadan güneş ışığına çıkmayın. Ve kalitesine inandığınız güneş kremleri kullanın. Aksi taktirde korunmak yerine ciltte daha kalıcı hasarlar oluşur. Bilinmeyen bir diğer koruyucu ise beslenme tipidir. Yediğimiz içtiğimiz gıdalarda cildin güneş ile temasında lekelenmesin de etkili bir rol oynar bu nedenle ilk bahar ve yaz aylarında özellikle bol sıvı tüketmeye özen gösterin. A, C, E, Vitaminlerini destekleyici olarak kullanabilirsiniz. Bunların dışında birçok yöntem denenebilir. Bunlardan bir kaçını birlikte inceleyelim.

-ASİT İÇEREN KİMYASAL ÜRÜNLER KULLANMAK: Bu ürünler ile cilde soyulma işlemi yapılır. Asit içeren kimyasal ürünlerde kanserojen taşıyor olmasından dolayı bu riski göze almanız gerekli. Birçok meyve ve sebzede asit bulunduğundan cilt rengini açma özelliğine sahiptir. Ciltte soyma işlemine maruz kalacağınız için kızarıklığı ve ağrıyı da göze almanız gerekecektir.

-KİMYASAL PEELİNGLER: Derinin üst tabakasının soyulması ile yapılan bu işlemde ciltteki lekelerde ortadan kalkıyor. Fakat deride hassasiyet, kabuklanma, kızarıklık, gibi yan etkilerinin olması.

-LAZER UYGULAMA: Lekeleri gidermedeki diğer bir uygulamada lazer yöntemi. Burada da işlem sonrası ciltte kızarıklık ve uygulanan bölgelerde morarma görülür.

-DOĞAL LEKE AÇICI KREMLER: Bir çok yöntem denense de lekeler belli bir süre sonra yeniden oluşmaya başlıyor. Size tavsiyem kalitesine güvendiğiniz bir leke açıcı krem kullanmanız. Hem cilt dokusuna zarar vermeden lekeleriniz de açılma olur. Vede uzun süreli kullanımda %80 etki sağlarsınız.